דפוס חשיבה מתפתח

למח שלנו יש כח אדיר. הוא זה שמשפיע על מכלול האמונות, התפיסות וההנחות שלנו ומגדיר את תפיסת העולם שלנו והדרך בה אנו מפרשים מצבים, מקבלים החלטות ומנהלים את חיינו. למכלול זה יש השפעה גדולה על המוטיבציה שלנו לעשות שינוי בחיינו ולעיתים עלול למנוע מאיתנו לצמוח ולהתפתח. פרופ’ קרול דואק, פסיכולוגית התפתחותית מאוניברסיטת סטנפורד, חקרה איך ילדים מתמודדים עם בעיות קשות ובאילו אסטרטגיות הם משתמשים. במחקר היא מצאה שהגישה איתה אנו ניגשים לפתרון בעיות היא זו שקובעת אם נצליח או נכשל. גישה זו מורכבת מהסיבות שאנחנו מייחסים להצלחה שלנו והאמונה לגבי היכולת שלנו לשנות אותן. היא הגדירה שני סוגים עיקריים: דפוס חשיבה מתפתח (Growth mindset) ודפוס חשיבה מקובע ( Fixed Mindset).

דפוס חשיבה מקובע

אנשים בעלי דפוס חשיבה מקובע ינסו כל הזמן להוכיח את עצמם לאחרים בתחומים שונים של חייהם. התגובה שלהם בכל סיטואציה תהייה ניסיון לקבל חיזוק להערכה העצמית שלהם. הם נמנעים מאתגרים ומוותרים בקלות כי הם מפחדים להיכשל. מכיוון שאכפת להם בעיקר איך אנשים מעריכים אותם, הם מפחדים לקבל ביקורת שלילית וכישלון משמעותו עבורם שהם לא טובים מספיק ואין להם ערך. אנשים אלו מאמינים כי היכולות והתכונות שלהם הן דבר תורשתי וקבוע ולכן אין להם דרך לשנות אותם. מכיוון שכך, אין טעם להתאמץ ולנסות להשתפר כי זה לא יעזור להם להגיע להישגים. או במילים אחרות: “זה מה יש ולכן אין טעם לנסות”. 

דפוס חשיבה מתפתח

אנשים בעלי דפוס חשיבה מתפתח מאמינים שניתן להשתפר כל הזמן. הם מאמינים שהיכולות שלנו הן פוטנציאל להגיע למשהו ולכן הן גמישות ובעזרת מאמץ ונחישות ניתן להשיג ביצועים טובים יותר. זה לא אומר שכל אחד יכול להיות איינשטיין או להיות טוב בהכל, אלא שכל אחד יכול להיות טוב יותר במה שהוא עושה אם רק יתאמן וילמד מטעויות. אנשים אלו נהנים מאתגרים ומבחינתם כישלון לא מעיד על היכולות שלהם אלא על הזדמנות לצמוח ולהשתפר. 

איך לפתח דפוס חשיבה מתפתח

כדי לאמץ דפוס חשיבה מתפתח חשוב להבין שבכל אחד מאיתנו קיימים שני הדפוסים. יש תחומים שנעדיף להתאמץ בהם ולהשתפר כדי להגיע להישגים טובים יותר ויש תחומים שלא. לכן קודם כל חשוב לזהות באיזה דפוס אנחנו משתמשים בתחומים שונים ואיזה מהם היינו רוצים לשנות. לאחר שהבנו באיזה תחום דפוס החשיבה שלנו מקובע ומפריע לנו להגיע להישגים, והחלטנו שחשוב לנו לשנות, יש מספר דברים שניתן לעשות כדי לאמץ דפוס חשיבה מתפתח.

1. להשתמש יותר במילה “עדיין”.

משמעות המילה עדיין היא שהתוצאה הלא רצויה היא זמנית ואנחנו בעצם בעקומת למידה. עדיין לא הגענו לתוצאה שרצינו אבל אם נמשיך להתאמץ ולהשתפר, זה יקרה.

2. להשתמש בשפה מתפתחת.

במקום לספר לעצמנו שנכשלנו ואין מה לעשות כי זה מה שאנחנו ו-“זה מה יש”, נשנה את השפה ונדבר במונחים של מה למדנו מהכשלון, מה אפשר לעשות כדי להשתפר, מה עוד ניתן לעשות. לראות מה לא עבד, מה כן עבד ואיך אפשר ללמוד מזה לפעם הבאה. חשוב להשתמש במילים חיוביות ולהחליף חשיבה שלילית בחשיבה חיובית שבונה צמיחה.

3. להעריך יותר את המאמץ ולא התוצאה.

אנשים בעלי דפוס חשיבה מתפתח רואים במאמץ חלק מהותי מתהליך הלמידה להשגת היעד. מחקרים מראים שבזמן מאמץ ותרגול ידע חדש המוח מתפתח ונוצרים בו קשרים חדשים שמובילים למוח חזק וחכם יותר. דברים שנראו קשים הופכים להיות קלים יותר.

4. דגש יותר על צמיחה ולא מהירות.

למידה מהירה לא בהכרח מעידה על למידה טובה. לפעמים התמקצעות ולמידה טובה צריכים זמן גם כדי לטעות וללמוד מהטעויות.

5. לא לוותר.

כל האנשים שהצליחו להשיג תוצאות יוצאות דופן נכשלו אינספור פעמים. מייקל ג’ורדון אמר: “אני פספסתי יותר מ-9000 קליעות בקריירה שלי. הפסדתי כמעט 300 משחקים. 26 פעמים סמכו עלי לקחת את הזריקה המנצחת ופספסתי. אני נכשלתי שוב ושוב בחיים שלי. וזוהי הסיבה שבגללה הצלחתי.” במקום לברוח מהכישלון לעמוד מולו. חשוב להמשיך ולנסות עוד ועוד ולא לוותר עד שנגיע לתוצאה הנחוצה לנו. ככל שננסה יותר ונחזור על הפעולה יותר, המוח יצליח ליצור את הקשרים שהוא צריך כדי להתחזק וכדי שנצליח.

6. לצאת מאזור הנוחות.

חשוב שננסה דברים חדשים, ונאתגר את היכולות שלנו, נסתקרן. נשנה את החשיבה על התנסות חדשה מ”אתגר” ל”הזדמנות”, הזדמנות להרפתקה וחוויה חדשים. חשוב לקחת סיכונים מחושבים ולקבל שכישלון הוא גם אפשרות.

7. להפסיק לחפש אישור אצל אחרים.

כשמתאמצים לרצות אנשים אחרים, אנחנו מאבדים את עצמנו. חשוב שנלמד לסמוך על עצמנו ולהאמין ביכולות שלנו להצליח. האדם היחיד שבאמת יש לנו צורך להרשים הוא אנחנו.

8. להציב מטרות.

מטרות עוזרות לנו להתקדם, לחפש פתרונות חדשים ולהתפתח. אנשים בעלי דפוס חשיבה מתפתח מודעים לזה שברגע שהשיגו מטרה, יש צורך להציב אחת נוספת כדי להתקדם. חשוב להקפיד לתת מספיק זמן ללמוד ולטעות כדי להגיע למטרה שהצבנו לעצמנו.

9. לטפח את הגריט שלנו.

המשמעות של גריט (GRIT) היא נחישות, התמדה והתלהבות. זו היכולת לעבור מכשולים כדי להשיג יעדים בעלי משמעות עבורנו. הגריט נותן לנו את הדחיפה הפנימית והמוטיבציה להתמחות בתחום מסויים וללמוד את כל הניואנסים שלו.

10. לתרגל מיינדפולנס.

פעולות מנטליות ופיזיות הן חלק מהצמיחה האישית שלנו. מדיטציה, הליכה, יוגה או כל פעילות אחרת מאפשרים לנו להתמקד בכאן ועכשיו ולהכניס בהירות לחשיבה שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *